Blog

Toz Maskesi

Çalışma ortamlarında insan sağlına zararı olan toz ya da su-yağ bazlı partikülleri solumamıza engel olan toz maskesi kişisel koruyucu bir donanımdır. Toz maskesinin mutlaka doğru şekil ve uygun filtreye sahip olması gerekir. Bu filtre ortamda bulunan kimyasalın türüne göre değişir. Toz maskeleri kişisel koruyucu olduğu için birçok alanda kullanılır. Örneğin bir mobilya ustası zımpara işlemi yaparken çıkan toza karşı toz maskesi kullanır. Ancak burada doğru maskenin kullanımı önemlidir.

Toz Maskesi Çeşitleri

Toz Maske çeşitleri filtreleme özelliğine göre 3 çeşide ayrılır.

  • FFP1 filtreye sahip maskeler; Bu maskeler, su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile neme karşı % 80 korumaktadır.
  • FFP2 filtreye sahip maskeler; Bu maskeler ise, su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile neme ayrıca dumana karşı % 94 oranında koruma sağlar.
  • FFP3 filtreye sahip maskeler; Bu toz filtreli maskeler su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile nem ve dumana karşı diğer maskelerden farklı olarak ayrıca biyolojik tehditlere karşı % 99 oranında koruma sağlar.

Yukarıda verdiğim örnekte mobilya ustası eğer sadece toza karşı tedbir alacaksa p1 ve p2 toz maskelerini tozun yoğunluğuna göre tercih etmeli. Ancak çalışmasında bir kimyasal madde söz konusu ise bu iki maskede onu yeterince korumayabilir. İşte bu yüzden doğru filtreli maske kullanmak önemlidir.

Toz Filtresi

Toz filtresi dışında toz maskesi ventil özelliğine göre kullanılır. Ventilli toz maskesi, ventil özelliği itibari ile, nefes verme sırasında verilen havanın rahatlıkla dışarı çıkmasını ve kullanım kolaylığı sağlar. Nefes verme esnasında basınç eğer çok fazla ise kullanım sıkıntısı oluşturabilir. Zorunluluk olmamakla beraber filtre özelliğinden sonra ventil özelliği bulunan toz maskesi seçebilirsiniz.

Toz filtresindeki aktif karbon katmanı kömür parçacıklarından oluşur. Bu sayede kötü kokular maskenin içine giremez. Duman ve gazlar bu sayede süzülmüş olur. Bu da uzun süreli çalışma imkanı sunar. Çalışma ortamında toz maskesinin metal kısmına etki edecek elektromanyetik alan söz konusu ise metal parçası olmayan maske tercih edilmeli. Toz maskesi teri emme özelliğine sahip olmalı.

Destek almak ve toz maskesi fiyatları hakkında bilgi almak için web sitemizden iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir