Blog

Tek Kullanımlık Toz Maskesi

Toz maskesi, inşaat ve temizlik faaliyetleri sırasında, alçıpan, tuğla, ahşap, cam elyafı, silika veya toz süpürme tozları gibi tozlara karşı korumak için elastik veya kauçuk kayışlarla burun ve ağız üzerinde tutulan esnek bir peddir. Alerjenlere karşı korunmak amacı ile kullanılmaktadır.

Çalıştığımız ortamda soluduğumuz havada bulunan tozlar, dumanlar, buharlar, katı, sıvı ve yağ bazlı partiküller/zerreciklerden oluşan kirleticilere belli sürelerde maruz kalınması, başta akciğer ve üst solunum yolu hastalıkları ile çeşitli doku hasarları oluşturarak kansere kadar uzanan çok çeşitli hastalıklara yol açabilmektedirler.

Toz Maskelerinde Kullanılan FFP? nin Anlamı Nedir?

Solunum için süzücü parça + Tek kullanımlık + Bakım gerektirmeyen toz maskesi demektir.
Neden FFP1 ? FFP2 ? FFP3 diye sınıflandırılmışlardır. Bu sınıflandırma farklılığı ve sıralama Avrupa birliği kişisel koruyucu donanımları direktifine göre
EN 149:2001 + Al: 2009 standartlarında tanımlandığı gibi süzme performansını sınıflandırmıştır.

Maske Çeşitleri

Tam yüz maskeleri adından da anlaşılacağı gibi yüzü tam olarak kavrayacak şekilde takılmalıdır. Kişi bu şekilde taktığında kimyasaldan etkilenmez. Yarım yüz maskeleri ise ağız ve burunu kapatacak şekilde takılmalıdır ki gaz maskeden içeri girip etki etmesin. Toz maskelerinin yüze temas eden bu kısımları her kullanımdan sonra mutlaka sabunlu su ile temizlenmeli ve kapalı bir şekilde muhafaza edilmeli.

Toz Maskesi Filtresi

Toz maskesi filtre; Ortamda bulunan gaz tipine göre sınıflandırılır.

  1. Toz maskesi filtreli organik
  2. İnorganik
  3. Asit ya da amonyak kaynaklı gazlardan koruyucu özelliklerine göre sınıflandırılır.

Koruma sağlayan bu filtreler kişiyi çalışma ortamındaki bütün gazlardan, tozlardan korur. Ayrıca ortamda sadece organik gaz, toz ve buhar mevcut ise kişi sadece bunlara karşı olan organik filtreler de kullanabilir. Filtrelerin kullanım açısından belirli bir ömrü vardır. Maske kullanıldıkça bu filtreler dolar ve sonrada filtrasyon yapamaz. Bu durumda ortamda ki kimyasal maddeler maskenin içine girer. Böyle bir durum karşısında ortamdan hemen uzaklaşıp toz maskesi filtresi değiştirilmelidir.

Toz Maskesi Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Zararlı gaz yada tozların olduğu ortamlarda bu zararlı maddelerin, solunum yolu ile vucuda girmesine karşı toz maskesi kullanmak gerekir. Bu toz maskeleri ortamda bulunan zararlı maddeleri filtreleyerek kişinin zarar görmemesini sağlar.

İş güvenliğini esas alan İnovastil,toz maskesi fiyatları oldukça ekonomik standartlarda hizmetinize sunulmaktadır. Toz maskesi siparişleriniz için web sitemizi ziyaret edebilir isterseniz 0216 390 4222 iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir